Piwo z tradycją

Piwo to tradycyjny polski trunek o bogatej lokalnej historii.

Na jej trop w 2012 roku wpadli archeolodzy. Odsłonili, na działce przeznaczonej pod budowę hali sportowej przy II LO w Łomży, pozostałości po browarze jezuickim. Odnaleźli fragmenty butelek i naczyń, denary jagiellońskie z XV/XVI wieku, warzelnicze narzędzia i naczynia oraz przepalone ziarna jęczmienia, z których wytwarzano niezbędny do produkcji piwa słód. Zbudowany z późnogotyckiej cegły browar powstał prawdopodobnie na przełomie XVI/XVII wieku.

Wspaniałe tradycje piwowarskie krzewił także twórca fortuny słynnego rodu Lutosławskich z Drozdowa, czyli Franciszek Dionizy Lutosławski (ojciec filozofa Wincentego Lutosławskiego oraz dziadek kompozytora Witolda Lutosławskiego). W 1864 roku zakończył budowę browaru. Piwo z majątku w Drozdowie cieszyło wyrafinowane podniebienia Wiedeńczyków i Paryżan. W stolicach Austrii i Francji zdobywało najwyższe laury na piwowarskich wystawach.

Na salonach największej imprezy Ziemi Łomżyńskiej królować będzie niepodzielnie Browar Łomża – kontynuator piwowarskich tradycji Ziemi Łomżyńskiej oraz sponsor główny Juwenaliów 2019.