Łomżing

Gdyby nie było łomżingu być może historia świata potoczyła by się inaczej…

„Złożony chorobą, popłynąć do Ziemi Świętej nie mogę, zwłaszcza iż z powodu przypadłości w naturę ciała wymierzonej, ani wina, ani prostej wody pić nie mogę, przyzwyczajonym tylko piwo względnie miód pić.” – tymi słowami książę Leszek Biały przekonywał papieża Honoriusza III o niemożliwości wzięcia udziału w wyprawie krzyżowej. Argument okazał się znakomity, bo w rezultacie polski książę uzyskał dyspensę od udziału w krucjatach, a piwo uchroniło nas od przelewania krwi niewiernych w Jerozolimie.

Nic dziwnego, że na największej studenckiej imprezie Ziemi Łomżyńskiej, nie mogło zabraknąć piwa właśnie, a konkretnie Marki Łomża. Browar Łomża to nie tylko rozpoznawalny w Polsce i na świecie wspaniały smak, ale także styl życia, czyli łomżing.

Łomżing znany był Leszkowi Białemu, ale uprawiali go także Sumerowie, czyli starożytny lud, który pod koniec IV tysiąclecia p,n.e. stworzył w Mezopotamii wspaniałą cywilizację. To właśnie oni wykuli na glinianych tabliczkach najstarszy, zachowany do dnia dzisiejszego, przepis na piwo.

Polska to chyba jedyny kraj na całym świecie, w którym słowo piwo tak mocno wpływa na język, etymologię innych słów, mamy wszak i napiwki, i piwnicę, w której możemy przechowywać ten szlachetny trunek. O tym, jak językotwórczy jest Browar Łomża, nie trzeba nikogo w Polsce przekonywać. Słowo łomżing wkroczyło dumnie do kanonu ojczystej mowy i króluje niepodzielnie podczas Tygodnia Kultury Studenckiej.

Browar Łomża to główny sponsor Juwenaliów oraz niezawodna marka, której zaufali młodzi ludzie z Państwowej Wyższej Szkoły Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży.